Aktívne Osho meditácie – pre ženy aj mužov

Osho meditácie sú presným opakom tohto typického obrazu meditácie. Čo ti prebehne mysľou, keď počuješ slovo meditácia? Lotosový sed, rozjímanie v tichu a koncentrácia na dych? A pritom sa snažíš nemyslieť na nič alebo trénovať myseľ pomocou asociácií a afirmácii? Alebo pri pokuse o meditáciu počas ležania zaspíš? Aktívne Osho meditácie alebo “Oshovky” otvárajú priestor pre spontánnosť, emocionálne čistenie, mentálne uvoľnenie a telesnú aktivitu. Sú divoké, hlasné, prenikavé, plné akcie a pohybu. A zároveň, plné vnútorného pokoja a ticha.

Indický majster Osho vyvinul techniku, kde sa najskôr vraciame do tela, do tu a teraz. Až potom dokážeme naplno meditovať.

Spájajú v sebe duchovné techniky východného sveta a vedecké poznatky západu z oblasti psychoterapie.

Dynamické Osho meditácie nám pomáhajú stretnúť sa so svojím tichom uvoľneným, radostným a zábavným spôsobom.

Ako vznikli aktívne meditácie?

Indický osvietený majster Osho bol presvedčený, že v dnešnej modernej dobe potrebujeme inú formu meditácie, než ticho sedieť, nehýbať sa a skúmať svoj dych. My – ľudia západnej kultúry, ktorí pracujeme najmä hlavou, sme zameraní na výkon a neustále sa pretekáme. Nosíme v tele napätia a nedokážeme zdravo prejavovať emócie. Pohybujeme sa oveľa menej než naši predkovia. Čelíme oveľa väčšiemu duševnému a emocionálnemu stresu než oni. A nemáme schopnosť fyzicky ho opustiť.

Preto potrebujeme na meditáciu malú prípravu, upokojiť sa, stíšiť. Aby sme utíšili svoju myseľ od rušivých myšlienok dňa, musíme sa najskôr pohnúť, vrátiť do svojho tela, späť do tu a teraz. Až potom môžeme sedieť v pokoji a sústrediť sa.

S týmto vedomím vyvinul Osho v sedemdesiatych rokoch minulého storočia slávnu meditačnú techniku s názvom Osho Active Meditation. Účinne spája duchovné techniky z rôznych východných kultúr (tantra, tao, zen, sufi, atď) a vedecké poznatky západného sveta v oblasti psychoterapie a bodyworku.

Aký prínos majú Osho meditácie?

osho meditácie

uvoľňujú napätie a stres
prinášajú pocit vnútorného pokoja a ticha
zlepšujú pozornosť a koncentráciu
navodzujú relaxáciu a hlboké uvoľnenie
pomáhajú lepšie zvládať stres
oslobodzáujú od návykov a závislostí
podporujú vnímanie emócií a ich vedomé uvoľňovanie
zlepšujú zdravie čistením jemnohmotného systému
uvoľňujú telesné bloky a stagnujúcu energiu
podporujú zmenu životných priorít
pomáhajú objaviť vlastný vnútorný zdroj sebamotivácie, sebaúcty a entuziazmu pre život

Ako prebiehajú Osho meditácie?

Dynamické meditácie vedú od pohybu k pokoju, vďaka čomu dosahujeme energetickú rovnováhu.

V úvode každého stretnutia sú zakomponované rôzne cvičenia a zahrievacie aktivity, ktoré podporujú uvoľnenie tela a vnútorné naladenie sa na seba a skupinu. Väčšina týchto techník pochádza z tantry a ich cieľom je pomôcť účastníkom sprítomniť sa a navodiť stav bez mysle (no mind). Veľmi jemnou, zábavnou a uvoľnenou formou zároveň pomáhajú vybudovať v skupine dôveru a pocit bezpečia. Po názornom vysvetlení nasleduje skupinová Osho meditácia v pohybe.

V priebehu niekoľkých mesiacov si postupne zažijeme nasledujúce meditácie: Kundalini, Nataraj, Nadabrahma, No-Dimensions, Chakra Sounds, Chakra Dance, Chakra Breathing, Mandala, Devavani, Golden Flower, Gourishankar a Whirling. Na konci každého stretnutia je priestor pre integráciu po meditácii. Na to budeme opäť používať jemné, veľmi citlivé tantrické techniky (individuálne alebo skupinové) a techniku zdieľania v kruhu.

Pre koho sú tieto meditačné techniky vhodné?

Aktívne Osho meditácie sú tu pre každého, kto chce objavovať a pochopiť svoju cestu a seba samého. Tieto jednoduché a veľmi účinné techniky sú vhodné pre všetkých, čo hľadajú nástroj pre svoju psychickú hygienu. Pre ľudí, ktorí chcú zásadnú a pozitívnu zmenu vo svojom živote. Chcú sa naučiť vedome vyjadriť potláčané pocity a emócie, a novým spôsobom sa naučiť pozorovať zaužívané zvyky.

Pre každého, kto je aspoň trochu zvedavý a teší sa na spojenie s kreativitou a intuíciou. Kto sa chce stretnúť so svojou prirodzenou silou, dovoliť si byť autentický a uvoľnený, bez strachu z posudzovania okolím. Kto je ochotný žiť naplno a v hojnosti a kto chce zažiť dôveru v existenciu.

Nepotrebuješ žiadne predchádzajúce skúsenosti, iba motiváciu a nasadenie 🙂 Navyše, ako jedna z mála mojich aktivít sú Osho meditácie vhodné aj pre mužov, nielen ženy.

Na aktívne Osho meditácie sa budeš môcť prihlásiť už čoskoro.