O mne – Barbora Sihelská

Chcem sa s tebou podeliť o svoju lásku k tantre. Moja cesta k nej začala v roku 2013, keď vrcholila moja vnútorná nespokojnosť s prežívaním vlastnej intimity, sexuality a nefungujúce vzťahy. Pred skutočným vstupom do tantry som niekoľko rokov cvičila klasickú hatha jogu. A hoci jogu stále milujem, rešpektujem a rada sa k nej vraciam, nikdy mi nesadla ako tá správna prax pre mňa. Bola mojou prvou pomocou po práci. Dvojhodinový útek zo sveta vždy pripravenej, komunikatívnej a “dobre naladenej” lektorky nemčiny, ktorá neodmieta žiadnu ponuku a učí od rána do neskorých večerných hodín. Útek zo sveta ženy pohltenej prácou. Ženy bez súkromného života. Bez hlbšieho zmyslu. Bez radosti z vykonávania srdcu blízkej činnosti…

V joge som nachádzala kompenzáciu nahromadeného stresu z podávania výkonu. Prinášala uvoľnenie a lepší kontakt s telom, stále sa mi však nepodarilo úplne vypnúť myseľ a oddýchnuť si psychicky. Nahromadené potlačené emócie, najmä hnev a preplnená myseľ lomcovali mojou bytosťou. Vnútorná nespokojnosť a nefungujúce vzťahy pretrvávali. Túžba po poznaní vlastnej hĺbky, vnútorná potreba nájsť v sebe radosť a odhodlanie zmeniť spôsob života, ma nakoniec doviedla k Mohendžodáru –  ku tantre. Bolo to moje najdôležitejšie, najlepšie a najsprávnejšie rozhodnutie v živote!

Tantra je môj život, vášeň a poslanie. Napĺňa ma energiou a otvára posvätnosť v mojom srdci.

Tantra je pravá esencia života, lásky, vášne a radosti, ktorou žijem a posielam s pokorou ďalej.

Pozývam aj teba na cestu objavovania, bezpodmienečnej lásky a slobody!

Moja cesta liečenia

Keď som vstúpila do OSHO Sugama centra a zažila svoju prvú tanečnú meditáciu v živote, pochopila som, čo mi celé tie roky chýbalo. Intenzívny päťdňový program priniesol mojej psyché obrovské uvoľnenie. Aktívne meditácie, tanec, bláznivé herecké a psychoterapeutické cvičenia, katarzné techniky pre uvoľňovanie emócií, masáže, Mohendžodáro a vzácne zdieľania ostatných žien mali blahodarný efekt pre moje telo aj dušu.

Zaťažená myseľ pri no mind technikách odrazu vypla. Potlačené emócie sa pri dynamických meditáciách vydrali z tela von formou plaču, kriku, smiechu, tanca a spevu. Zranenia, uložené hlboko v podvedomí, sa pomocou katarzií postupne uvoľňovali a liečili. Pocit spolupatričnosti, súcitu a prijatia, ktorý som zažila vďaka ženskému kruhu a jeho zdieľaniam, ma naplnil vďačnosťou.

Každá moja časť, každý aspekt mňa samej bol vítaný! Môj hnev, smútok, moje zranené vnútorné dieťa, hravosť, moja zvieracia stránka, moje obavy, radosť, moja zaneprázdnená myseľ, moje chaotické jednanie, moja zmyselnosť, sexualita – všetko sa mohlo vo mne konečne naplno prejaviť! Odpovede na otázky prichádzali pri katarziách či relaxáciách formou precitnutí až na fyzickom tele. Každá ďalšia tantrická technika prinášala okrem nového uvedomenia aj odľahčenie. Zjemnenie. Pocit jednoty. Vedela som, že toto je len ochutnávka a že už nemôžem inak, než pokračovať v tantre každý jeden ďalší deň.

Moja cesta transformácie

Najbližšie štyri roky sa aktívna meditácia a no mind stali mojou každodennou praxou. Nastúpila som na cestu Mohendžodára, na tantrickú cestu objavovania a kultivovania ženskej sexuálnej energie. Nespočetné hodiny v meditáciách, zážitkových technikách a spontánnom pohybe. Zasväcovacie rituály a intenzívna prax navyšovania kundalini energie či cvičenie s jóni vajíčkom. Postupne som prechádzala procesom uzdravovania na všetkých úrovniach – telesnej, emocionálnej aj duševnej. Pustila som obrovský balík záťaží, blokov a strachov. Vyliečila sa moja chronická gastritída. Strach z autorít a poddajnosť nahradila odvaha a pocit vnútorného zakotvenia. Konečne som sa naučila vymedziť si v živote hranice, jasne a za každých okolností.

Moje vnútorné dieťa dostalo obrovský priestor pre vyjadrenie, naplnenie mnohých doposiaľ nenaplnených potrieb a láskavú pozornosť.  Vo svojom srdci som dokázala odpustiť svojmu otcovi, prijať ho v živote takého, aký je a uzdraviť náš, doposiaľ komplikovaný vzťah. Konečne som sa dokázala vedľa neho postaviť ako parťáčka, vytvoriť s ním zdravý a láskavý vzťah ako zrelá žena – dcéra.

Cesta Mohendžodára mi umožnila stretnúť sa sama so sebou, s mojou najintímnejšou časťou. A prinieslo mi to obrovskú osobnú transformáciu. Začala som prežívať viac slobody, viac živosti a viac lásky – k sebe, k druhým, k životu. Vedomým prežitím seba samej vo všetkých svojich aspektoch som sa dostala k najhlbším duchovným zážitkom. Tieto skúsenosti dali môjmu životu hlbší zmysel.

Duchovný koncept tantry sa stal mojou realitou. Prostredníctvom prebudenia kundaliní sa pojem o energii, jednote a láske stal mojou pravdou. Tantra je o úplnom objatí a prežití všetkých aspektov nás samých.

Moja cesta života

To, že tantra bude jazda na celý život, som vedela od prvého kontaktu. Od onoho dňa, kedy som prvýkrát vstúpila do meditárne a zažila to nádherné stretnutie, cítila som túžbu posunúť svoju skúsenosť ďalej. Už vtedy som samú seba jasne videla ako prostredníka, sprievodkyňu, mentorku, lektorku. Ako niekoho, kto sa chce s ostatnými podeliť o vášeň k životu. O poznanie, že byť ženou je naozajstný dar. Je to prekvapivá, vzrušujúca a nádherná cesta!

Neučím sa a ani nesprostredkúvam žiadnu pradávnu náuku. Pravdivo nachádzam seba samú. Táto škola ma priviedla späť k sebe. Aby som v sebe našla hlboký pokoj, hlboký mier, vyrovnanosť, šťastie a lásku k životu. Aby som dokázala žiť svoj život naplno, aby som neľutovala ani jeden deň, ktorý prežijem. Do celého sveta aby som žiarila ako originálna osobnosť. Aby som vnímala svoje pocity, poznala svoje potreby, bola zvodná, príťažlivá a aby ma tešil každý nádherný boží deň. Skrátka ženou, ktorá vie, že “toto som ja a toto je môj život!”

Až budem odchádzať z tohto sveta, aby moja životná múdrosť vykvitla, aby som pocítila obrovské požehnanie a vďačnosť za túto nádhernú príležitosť na planéte Zem. Aby som odišla s láskou, naplnením a požehnaním. Toto je tá pravá esencia, ktorú žijem a posielam ďalej.